0

Dobór zawiesi linowych

zawiesia

Zawiesia linowe są doskonałym rozwiązaniem w wielu sytuacjach transportowych, wymagających przemieszczenia bądź tylko uniesienia ładunków o różnych parametrach. Na rynku dostępne są różne ich modele, odpowiednie do przeprowadzania różnego typu prac transportowych. Ze względu na liczne zalety zawiesia linowe ze stali cieszą się dużą popularnością
W czasie wyboru zawiesi linowych należy uwzględnić kilka czynników, co stanowi podstawę zastosowania osprzętu o odpowiednich parametrach. Pierwszym z takich czynników jest waga transportowanego ładunku – decyduje o typie oraz wytrzymałości liny stalowej użytej w budowie zawiesi linowych. Ciężar ładunku można poznać z dołączonej do niego dokumentacji technicznej, konstrukcyjnej, spedycyjnej, a w ostateczności obliczyć na podstawie wszystkich posiadanych informacji, np. tego, z jakiego materiału jest wykonany. Nie wolno podnosić ładunku bez poznania jego ciężaru – dokładnego bądź przybliżonego.

dobór zawiesi

dobór zawiesi

Innym czynnikiem jest ilość oraz rozmieszczenie punktów zawieszenia ładunku – miejsc, w których mogą zostać zaczepione haki stanowiące zakończenie cięgna zawiesi linowych. Zależnie od tej ilości należy dobrać ilość i długość cięgien, a także rodzaj ich zakończenia. Polecana jest taka konstrukcja zawiesia linowego, która spowoduje, że środek ciężkości zawieszonego na nim elementu znajdzie się dokładnie pod hakiem urządzenia dźwignicowego. Równie istotny jest kształt ładunku – należy wyjątkowo uważać, gdy ma ostre krawędzie, które mogą naruszyć cięgno zawiesia linowego bądź je zgiąć. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabezpieczenia, które pomagają ochronić zawiesie linowe przed uszkodzeniem – są nimi np. kausze stosowane w pętlach, które służą do zawieszenia zawiesia na haku dźwignicy bądź do zamocowania haka na zakończeniu cięgna.
Ważne są też warunki, jakie panują w miejscu, w którym docelowo będą działały zawiesia linowe. W przypadku zawiesi wykonanych z liny stalowej wyjątkową uwagę należy zwrócić na obecność kwasów i ługów. Substancje te bardzo sprzyjają rdzewieniu w postaci wżerów korozyjnych między drutami, co bardzo osłabia zawiesie linowe, a może być niemożliwe do zobaczenia gołym okiem.